2018 Local Election results summary

 

Aldborough

Candidate Party  Votes 
Kash Akram Conservative Party Candidate  1130
Alicja Barbara Borkowska Conservative Party Candidate  1145
John Peter Howard Labour Party  2505
Jyotsna Rahman Islam Labour Party  2146
Debbie Kaur-Thiara Labour Party  2408
Gary Sukhija Conservative Party Candidate  990
Andy Walker Redbridge Trade Union Party  623

 

Barkingside

Candidate

Party  Votes 
Deborah Naomi Fink Green Party  385
Judith Anne Naomi Garfield Labour Party  2457
Ashley Stephen Kissin Conservative Party Candidate  1984
Melvyn Wayne Marks Conservative Party Candidate  1879
Mohammed Khaled Noor Labour Party  2255
Karen Ann Packer Conservative Party Candidate  1876
Martin Sachs Labour Party  2365


Bridge

Candidate Party  Votes 
Anita Boateng Conservative Party Candidate 1714
Paul Canal Conservative Party Candidate 1735
Duddridge, Lloyd Jacob Labour Party 1593
David Ian Reynolds Green Party 456
Ellie Taylor Labour Party 1470
Robin Andrew Turbefield Conservative Party Candidate 1605
Guy Owen Williams Labour Party 1552 


Chadwell

Candidate Party  Votes 
Hannah Amirah Chaudhry Labour Party 2183
Diana Danescu Conservative Party Candidate 874 
Simon Anthony Hearn Conservative Party Candidate 997 
Bert Alexander Jones Labour Party 2279 
Anne Marie Sachs Labour Party 2057 
Gary Peter Staight Liberal Democrats 350 
John Charles Tyne Green Party 350 
Mohammed Nazim Uddin Conservative Party Candidate 887


Churchfields

Candidate Party  Votes 
Stephen Karanicholas Adams Conservative Party Candidate 1832
Mike Daykin Liberal Democrats 960 
Gwyneth Elinor Deakins Liberal Democrats 1163 
Rosa Gomez Labour Party 1766 
Chowdhury Hafiz Rahman Labour Party 1520 
Geoffrey Michael Seeff Liberal Democrats 1102 
Wendy Kathleen Taylor Labour Party 1592 
Clark Edward Vasey Conservative Party Candidate 1817 
Alexander James Wilson Conservative Party Candidate 1756 

 

Clayhall

Candidate Party  Votes 
Gurdial Singh Bhamra Labour Party  2700
Sunita Kaur Bhamra Labour Party 2588 
Pranav Bhanot Conservative Party Candidate 2020 
Robert Alexander Cole Conservative Party Candidate 1782 
Ash Holder Liberal Democrats 204 
Mohammed Jamal Uddin Labour Party 2485 
Alan Edward Weinberg Conservative Party Candidate 1704 

Clementswood

Candidate Party  Votes 
Matthew Alexander Cole Conservative Party Candidate  471
Helen Mary Coomb Labour Party  2378
Christopher Michael Guy Cummins Conservative Party Candidate  443
Christopher John Holmes Conservative Party Candidate  427
Zulfiqar Hussain Labour Party  2245
Muhammed Javed Labour Party  2278

 

Cranbrook

Candidate Party  Votes 
Chaudhary Mushtaq Ahmed Labour Party  2350
Syeda Shamshia Ali Labour Party  2218
Varinder Singh Bola Labour Party  2089
Matthew Chaudhary Conservative Party Candidate  1711
Richard David Firmstone Conservative Party Candidate  1297
David Gideon Rome Conservative Party Candidate  1298

 

Fairlop

Candidate Party  Votes 
Howard Jeffery Berlin Conservative Party Candidate  2044
Bob Chattaway Labour Party  1462
Ruth Kim Clark Conservative Party Candidate  1948
Nirojan Raveendralingam Labour Party  1303
Joyce Ellen Ryan Conservative Party Candidate  2011
Kris Sangani Labour Party  1232
Joel Winston Liberal Democrats  256


Fullwell

Candidate Party  Votes 
Vanisha Surendra Bharti Solanki Labour Party 2432
Sanjib Bhattacharjee Conservative Party Candidate 1682
Dominic James David Black Liberal Democrats  443
Jeevah Daniel Haran Conservative Party Candidate 1673
Sham Islam Labour Party 2212
Sadiq Yakub Kothia Labour Party 2129
Wesley Mafeng Barry Manta Conservative Party Candidate 1499


Goodmayes

Candidate Party  Votes 
Maureen Patricia Conservative Party Candidate  696
Namreen Battol Chaudhry Labour Party 2422 
Rash Mahal Conservative Party Candidate  650
Alice Paula Pastides Conservative Party Candidate  658
Kam Rai Labour Party  2329
Neil Patrick Zammett Labour Party  2260

 

Hainault

Candidate Party  Votes 
Sam Chapman Conservative Party Candidate 1593
Roy Emmett Labour and Co-operative Party 1905 
Joe Hehir Labour and Co-operative Party 1744 
John Corneilius Kissane Conservative Party Candidate 1412 
James Anthony Pepe Conservative Party Candidate 1394 
Mark Anthony Santos Labour and Co-operative Party 1815 

 

Ilford Town

Candidate Party  Votes 
Syeda Saima Ahmed Labour Party  1546
Mona Ahsan Conservative Party Candidate  224

Olakunle Abidemi Olaifa

Conservative Party Candidate  162
Shoaib Patel Labour Party 1518 
Meenakshi Sharma Independent  429

Loxford

Candidate Party  Votes 
Hasnain Ahmed Conservative Party Candidate  431
Syed Muhammad Mustafa Ali Green Party 244 
Lucy Clare Bostick Conservative Party Candidate 434 
Chaudhary Mohammed Iqbal Labour Party 2128 
Saira Yasar Jamil Labour Party 2101 
Taifur Rashid Labour Party 1993 
Michael James Speakman Conservative Party Candidate 425 

Mayfield

Candidate Party  Votes 
Jas Athwal Labour Party  2717
Wilson Chowdhry Conservative Party Candidate  774
Kay Flint Labour Party  2602
Stuart Halstead Conservative Party Candidate  761
Ayodhiya Parkash Labour Party  2523
Zeb Quddos Conservative Party Candidate  619

 

Monkhams

Candidate Party  Votes 
Tareq Chowdhury Labour Party  561
Linda Ann Huggett Conservative Party Candidate 2140 
Claire Frazer Hunt Liberal Democrats 361 
Catherine Jane Rowan Labour Party 579 
Michael John Stark Conservative Party Candidate 2050 
Mike Teahan Liberal Democrats 306 


Newbury

Candidate Party  Votes 
Baldev Singh Bains Conservative Party Candidate  887
Amritpal Singh Gill Independent  254
Afsor Hussain Conservative Party Candidate  1235
Thavathuray Jeyaranjan Labour Party  2280
Elaine Norman Labour Party  2230
Greta Blenda Rene Conservative Party Candidate  973
Dev Raj Sharma Labour Party  2246
David Langley Stephens Independent  484

 

Seven Kings

Candidate Party  Votes 
Mosheraf Mohammad Ashraf Conservative Party   706
Shirley Mensah Conservative Party  575 
Harold Stuart Bellwood Labour Party 2630
Thor Fenris Pallson Halland Conservative Party  586
Bob Littlewood Labour Party 2508 
Sareena Sanger Labour Party 2441

 

South Woodford

Candidate Party  Votes 
Beverley Lisa Brewer Labour Party 1532
Lee Michael Burkwood Green Party 355 
Barry Cooper Green Party 255 
Natalie Rose Darby Liberal Democrats 709
Michael Duffell Conservative Party Candidate 1533 
Gregor John Eglin Labour Party 1439 
Paul Stephen Emsley Liberal Democrats 613 
Ashley Gunstock Green Party 339
Joel Anthony Herga Conservative Party Candidate 1508 
Suzanne Margaret Nolan Conservative Party Candidate 1554 
Nat Pabla Liberal Democrats 579
Mark Daniel Walker Labour Party 1382 

 

Valentines

Candidate Party  Votes 
Khayer Muhammed Rahman Chowdhury Labour Party 2267
George Edward Dunkley Conservative Party Candidate 645 
Andrew Douglas Francis Conservative Party Candidate 739
Ross James Hatfull Labour Party 2317
Farah Khanum Hussain Labour Party 2105
Max Reid Independent 211 
Barrymore Ignatius Scotland Independent 258
Undinti David Shubhaker Conservative Party Candidate 421

 

Wanstead Park

Candidate Party  Votes 
Sheila Agnes Bain Labour Party 1766
Pat Bennett Conservative Party Candidate 976 
Richard Kays Conservative Party Candidate 919 
Paul Joseph Merry Labour Party 1641 
Christopher James Pallet Liberal Democrats 322

 

Wanstead Village

Candidate Party  Votes 
Crispin William Acton Liberal Democrats  393
 Jo Blackman Labour Party 2009 
David Robert Bruck Liberal Democrats  349
Tony Csoka Green Party  301
Paul Francis Donovan  Labour Party  1935
Michelle Clare Dunn  Conservative Party Candidate  1707
Cedric Vincent Felix Knight  Green Party  293
Daniel Huw Morgan-Thomas  Labour Party 1764 
Scott Raymond Wilding  Conservative Party Candidate 1754 
Steve Wilks  Conservative Party Candidate 1683
Elisabeth A Williams  Green Party  477

 

 

Note that feedback relates only to this page and it's content. You can also feedback about the entire site.

For complaints or compliments, please go to Complaints or Compliments

Rate this page:

Thanks for your feedback